امیدهای مومنین در امضای توافقنامه تجاری و… بین دارالاسلام ایران و دارالاسلام افغانستان

امیدهای مومنین در امضای توافقنامه تجاری و… بین دارالاسلام ایران و دارالاسلام افغانستان

به قلم: فضل احمد هراتی

یکی از آرزوی های همه ی مومنین آزاد شدن سرزمینهای اسلامی از وجود کفار سکولار خارجی و مزدوران آنها و تشکلیل دارالاسلام در این سرزمینهای آزاد شده است . اما آرزوی بزرگ تمام مومنین این است که این دارالاسلامها با هم متحد شوند و در زمینه های مختلف نظامی و امنیتی و اقتصادی و … جبهه ی واحدی را تشکیل دهند.

این آرزوی دور و دست نیافتنی نیست، چون کفار سکولار اروپا نه تنها ارتشی واحد (ناتو) تشکیل داده اند بلکه پارلمان واحدی هم دارند با آنکه مشترکات آنها بسیار ضعیف است و تنها بر منافع مادی خود تمرکز کرده اند، اما مسلمین با خدائی واحد و قرآنی واحد و کعبه ای واحد و هزاران مشترکات دیگر فقهی و اسلامی، اگر بخواهند می توانند موفق تر از دیگران عمل کنند.

دارالاسلام ایران با شکستن تحریم نفتی دارالاسلام افغانستان و بازکردن تمام دورازه های مرزی و تجاری خود و ارسال کمکهای بلاعوض به امارت اسلامی افغانستان قدمهای بزرگی برداشته است.

علاوه بر این ذبیح‌الله مجاهد، از امضای توافقنامه‌هایی بین دارالاسلام ایران و دارالاسلام افغانستان در رابطه با مسائل اقتصادی و تقویت روابط دوجانبه در نشست روز دوشنبه هیأتی دارالاسلام ایران و دارالاسلام افغانستان خبر داد.

ذبیح الله مجاهد دیروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که طبق این توافقات برای تسریع تجارت بین ایران و افغانستان مرز دوغارون- اسلام‌قلعه به‌صورت ۲۴ ساعته فعال خواهد بود و این مهم طی ۱۰ روز آینده اجرایی می‌شود.

بر اساس اعلام ذبیح الله مجاهد؛ دو طرف همچنین توافق کرده‌اند که ایران برای بهبود روند تجارت و مبادلات اقتصادی، جاده‌های ۸ استان افغانستان و گمرک هرات را توسعه داده و کار اجرایی این توافق را تا یک ماه آینده آغاز کند.

معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان همچنین خاطرنشان کرد: یک هیأت مجاهدین امارت اسلامی به دارالاسلام ایران سفر کرده تا با مقامات وزارت نفت ایران دیدار داشته باشد و مشکلات خود را در این رابطه به طرف ایرانی منتقل کرده و درباره رفع این مشکلات تصمیم گرفته شود.

ذبیح‌الله مجاهد همچنین از بهبود روند انتقال گاز مابع به افغانستان خبر داد و گفت: دوطرف توافق کرده‌اند برای بهبود روند انتقال گاز مایع یک خط لوله از دوغارون به اسلام‌قلعه کشیده شود که کار ساخت آن به‌زودی آغاز می‌شود.

دو طرف همچنین توافق کرده اند که برای بهبود روند انتقال گاز مایع یک خط لوله از دوغارون به اسلام قلعه کشیده می شود و کار ساخت آن بزودی آغاز خواهد شد.به گفته مجاهد طی ۱۰ روز آینده یک هیأتی فنی ایرانی از وزارت راه و شهرسازی به افغانستان سفر کرده و مشکلات خط آهن در ایستگاه روزنک را برطرف خواهند ساخت.

همچنین توافق شده است که معادن آهن افغانستان که در نزدیک مرز دو کشور واقع شده و طرف ایرانی به آن ضرورت دارد به افغانها پیشنهاد لازم را فرستاده تا دو طرف در رابطه مذاکرات خود را انجام دهند. طرف ایران و افغانستان توافق کرده اند که برای ایجاد بازار مرزی طی یک ماه آینده اقدامات لازم را انجام و موانع و مشکلات آنرا حل نمایند.

اینها قدمهای بزرگی هستند که دو دارالاسلام را به هم نزدیک می کند. از الله تعالی خواهانیم که این روند عملی گسترش بیشتری پیدا کند و مسلمین را بیشتر به اتحاد و سپس به وحدت اسلامی نزدیک کند.

دیدگاهتان را بنویسید