واکنش مسئولین دارالاسلام ایران و افغانستان به کشتار نمازگزاران مسجد شیعیان قندوز

واکنش مسئولین دارالاسلام ایران و افغانستان به کشتار نمازگزاران مسجد شیعیان قندوز

به قلم: فضل احمد هراتی

روز چهارشنبه  14 میزان ۱۴۰۰ رسانه ها اعلام کردند که در مدرسه دینی «مظهر العلوم» در منطقه «دیری» ولایت خوست انفجاری رخ داد که بر اثر آن ۱۵ شاگرد این مدرسه کشته و زخمی شدند. به دنبال این جنایت مولوی محمد نبی عمری که از سوی امارت اسلامی به حیث والی ولایت خوست تعیین گردیده است، روز جمعه در صفحه توییتر خود از بازداشت ۵ عضو داعش خبر داد.

در همان روز جمعه و در هنگام نماز جمعه در منطقه خان آباد مرکز ولایت قندز در مسجد مسلمانان اهل تشیع انفجاری رخ داده که براثر آن قریب به ۳۰۰ نفر از این برادران مسلمان ما شهید و زخمی شدند و گروه نجدی داعش مسئولین این جنایت را بر عهده گرفت.

آیت الله خامنه ای رهبر دارالاسلام ایران نیز با برادر خطاب کردن مسئولین دارالاسلام افغانستان پیامی به شرح زیر داد:

بسم الله الرحمن الرحیم . حادثه‌ی تلخ و مصیبت‌بار انفجار در مسجد منطقه خان‌آباد استان قندوز که به جان‌باختن جمع زیادی از مؤمنان نمازگزار انجامید، ما را داغدار کرد. از مسئولان کشور همسایه و برادر افغانستان جداً انتظار می‌رود که عاملان خونخوار این جنایت بزرگ را به مجازات برسانند و با تدابیر لازم از تکرار چنین فجایعی جلوگیری کنند. از خداوند متعال رحمت و علوّ درجه برای شهیدان این حادثه و شفای عاجل برای آسیب‌دیدگان و صبر و سکینه برای کسان و بازماندگان آنها مسألت می‌کنم. سیّدعلی خامنه‌ای ۱۷ مهر ۱۴۰۰

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور دارالاسلام ایران نیز پیامی ارسال کرد که متن پیام آن به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم / انا لله و انا الیه راجعون

شهادت و جراحت جمع زیادی از مردم بی گناه افغانستان که در مکانی مقدس به عبادت مشغول بودند، را به ملت افغانستان و همه جامعه بشری تسلیت عرض می کنم.

این جنایت که در ابتدای ماه ربیع، ماه وحدت بین مسلمانان، ولی با هدف اختلاف افکنی بین مسلمانان انجام شد، به دست کسانی صورت پذیرفت که ماهیت ضد­انسانی و ضد­دینی آنها بر همگان آشکار است. بر کسی پوشیده نیست که رشد و نمو این جریان تروریستی تکفیری، با حمایت­ها و برنامه­ های امریکا صورت پذیرفته است و این کشور در سال های اخیر، شرایط را برای گسترش فعالیت جنایتکاران داعشی در افغانستان تسهیل کرده و مانع از ریشه کنی آنها شده است.

اینجانب با ابزار نگرانی از تداوم اقدامات تروریستی و ترکیب فتنه مذهبی با فتنه قومی، که بخشی از پروژه امنیتی جدید آمریکا برای افغانستان است تاکید می کنم جمهوری اسلامی ایران همچون گذشته، آماده حمایت­های همه جانبه از خواهران و برادران افغانستانی است و امیدواریم با هوشیاری گروه­های افغان و تشکیل دولتی فراگیر، بخش بزرگی از این نقشه خنثی شده و انشا الله مردم افغانستان بتوانند روی آرامش را ببینند. والسلام علیکم و رحمت الله / سید ابراهیم رئیسی

«ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی دارالاسلام امارت اسلامی افغانستان نیز ضمن شهید نامیدن این نمازگزاران در پیامی در صفحه توئیتر خود نوشت: ظهر امروز در منطقه خان آباد مرکز ولایت قندز در مسجد هموطنان اهل تشیع انفجاری رخ داده که براثر آن تعدادی از هموطنان ما شهید و زخمی شدند. ذبیح الله مجاهد بار دیگر ضمن محکوم کردن انفجار در نماز جمعه شیعیان در شهر قندوز گفت: انفجار دیروز با جدیت دنبال خواهد شد و سخت ترین مجازات در انتظار عاملان آن خواهد بود … واحد ویژه امارت اسلامی در منطقه حضور داشته و بررسی در این رابطه آغاز شده است.

نجدیت به بهانه ی توخالی مشرک بودن، این مسلمین را قتل عام می کند و لازم است نجدیت در افکار خود در مفاهیمی چون مشرک و مشرکین و عذرهای معتبر شرعی برای مسلمین تجدید نظر کنند و گرنه این حلقه از زنجیر جنایات قطع نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید