نگرش آیت الله خامنه رهبر دارالاسلام ایران به ام المومنین عایشه

نگرش آیت الله خامنه رهبر دارالاسلام ایران به ام المومنین عایشه

ارائه دهنده: شیعه علی

آیت الله خامنه رهبر دارالاسلام ایران بارها اعلام کرده است که: ” اینجانب همچون بسیاری از علمای اسلام و دلسوزان امت اسلامی بار دیگر اعلام میکنم که هرگفته و عملی که موجب برافروختن آتش اختلاف میان مسلمانان شود و نیز اهانت به مقدسات هریک از گروه های مسلمان یا تکفیریکی از مذاهب اسلامی، خدمت به اردوگاه کفر و شرک و خیانت به اسلام و حرام شرعی است.”

به همین دلیل از همان ابتدا تا کنون از ام المومنین عایشه با همان لفظ نام برده اند . ایشان خودش مومن است و به همین دلیل از ام المومنین هم با همین عنوان یاد می کند که در اینجا به ذکر چند نمونه اشاره می کنم.

ایشان در سالروز عید سعید مبعث می گوید: اولْ‌عامل به همه‌‌ی احکام اسلام، خودِ شخص نبی مکرم اسلام بود. از قول ام‌المؤمنین عایشه نقل شده است که سؤال کردند راجع به پیغمبر – اخلاق پیغمبر، رفتار پیغمبر – گفت: «کان خلقه القرآن»؛ (شرح نهج البلاغه‌‌ی ابن ابی الحدید، ج ۶، ص ۳۴۰) اخلاق او، رفتار او، زندگی او، تجسم قرآن بود.( ‌۲۹/۴/۸۸)

یا در خطبه های نماز جمعه تهران می گوید: زیرانداز پیامبر(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) یک حصیر بود؛ بالش او از چرمی بود که از لیف خرما پر شده بود؛ قوت غالب او نان جو و خرما بود. نوشته‌اند که هرگز سه روز پشت سر هم از نان گندم – نه غذاهای رنگارنگ – شکم خود را سیر نکرد. امّ‌المؤمنین عایشه می‌گوید که گاهی یک ماه از مطبخ خانه ما دود بلند نمی‌شد. (۱۳۷۹/۰۲/۲۳)

حتی زمانی که در مورد جنگ جمل صحبت می کند اینگونه از ام المومنین عایشه و سایر صحابه سخن می گوید: اصحاب جمل بودند که عایشه‌ی ام‌المؤمنین، با آن احترامی که بین مسلمین دارد، جزو اینهاست. طلحه و زبیر نیز، دو نفر از اقدمین مسلمانان، از صحابیهای بزرگ پیامبر، از دوستان خود امیرالمؤمنین و بعضاً خویشاوند – زبیر، پسر عمه‌ی امیرالمؤمنین و پیامبر بود – اینها همه یک طرف مجتمع بودند، (دیدار اقشار مختلف مردم۲۶/۱/۷۰)

با این وجود ریشه توهین کنندگان به ام المومنین را معرفی می کند و می گوید: الان دلارهای نفتی دارد یک جاهائی صرف میشود؛ بنده خبر دارم، اطلاع دارم. اینها گزارشهایش غالباً گزارشهائی است که پخش نمیشود. در بعضی از کشورهای اسلامی مثل ریگ پول میریزند برای اینکه در بین سنیها اجتماع ضد شیعه درست کنند. این از این طرف؛ از آن طرف هم به یک گوینده‌ی به اصطلاح شیعی پول میدهند که در تلویزیون، به نام شیعه، ام‌المؤمنین عایشه را متهم کند، قذف کند، اهانت کند. روشها اینهاست. شما در مقابل این روشها چه کار میکنید؟ سنی چه کار میکنی؟ شیعه چه کار میکنی؟ از کارهای اینها گول نخوریم. اختلاف برای آنها بیشترین و بزرگترین نعمت است.( جمع روحانیون شیعه و اهل سنت کرمانشاه‌ ۲۰/۷/۹۰)

البته رهبر دارالاسلام ایران به این هم اکتفاء نمی کند بلکه فتوا می دهد که : ” اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم -حضرت محمد(ص) -می شود.”

دیدگاهتان را بنویسید