مرمت و بازسازی مقبره های بزرگان اسلام توسط امارت اسلامی افغانستان

مرمت و بازسازی مقبره های بزرگان اسلام توسط امارت اسلامی افغانستان

به قلم: عبد الحمید بدخشانی

از همان زمان شروع جهاد بر علیه شوروی های اشغالگر یکی از ایراداتی که نجدی ها به مجاهدین می گرفتند این بود که این مجاهدین را متهم به قبرپرستی و مشرک بودن می کردند.

دکتر عبدالله عزام از رهبران جهادی مهاجرین در افغانستان در تفسیر سوره ی توبه از کسانی در پیشاور گله و شکایت داشت که اهل قتال نبودند بلکه تنها شغلشان شده بود سرد کردن جوانان از جهاد بر علیه اشغالگران کمونیست روس و مزدوران آنها و جلوگیری کردن از کمکهای مالی به افغانهای تحت ستم آنهم به بهانه ی اینکه افغانها و مجاهدین آنها قبرپرست و مشرک هستند.

ابومحمد مقدسی نجدی یکی از همین افراد بود که ابومصعب زرقاوی به عنوان پایه گذار اصلی  جماعت داعش ادامه دهنده این تفکر بوده اند. ابومحمد مقدسی علاوه بر آنکه مجاهدین افغان و مردم مسلمان افغانستان را قبرپرست و مشرک می دانست و حتی دکتر عبدالله عزام را مدافع قبر پرستان و دموکراسی پرستان و مشرکین و سدی در برابر اهل توحید معرفی می کند، چیزی که همین الان گروه داعش تکرار می کند.

اگر واقعیت را نگاه کنیم در طول تاریخ اسلام مساله ی قبر و توسل به صالحان در میان موافقین و مخالفین امری واضح و عادی بوده که با آمدن تفکرات نجدیت برداشت دیگری از آن شد و همین برداشت سطحی و آلوده نجدست باعث تکفیر اکثریت مطلق مسلمین و تولید تفرق و جنگ داخلی و ریخته شدن خون هزاران مسلمان بی گناه شده است.

نجدیت با برداشت اشتباهی که از مساله قبور و زیارت قبور و شرک و مشرکین و عذرهای معتبر شرعی برای مسلمین دارد بارها و بارها مقبره های زیادی را تخریب و منفجر کرده و در این میان حتی صدها مسلمان زیارت کننده را نیز با انفجارات مختلف قتل عام کرده است.

امارت اسلامی افغانستان به عنوان یک جنبش حنفی مذهب سعی کرده است بر اساس منهج علمای سابق این مذهب با مساله ی قبر و مقبره های بزرگان اسلام برخورد کند؛ به همین دلیل چندین مقبره از عابدات تاریخی را مرمت کرده است که بعضی از آنها در زمان حکومت ۲۰ ساله ی مزدوران آمریکا و توسط نجدی ها و طرفهای مجهولی تخریب و منفجر شده بودند.

مولوی حبیب الله مجاهد رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی در بازدید از مقبره‌ی تاریخی شمس‌العارفین در این ولایت اطمینان دادند که این مقبره و شماری از عابدان تاریخی دیگر را مرمت می‌کنند.

حاجی غلام محمد نماینده ی مردم این محل نیز گفت که مردم به صورت خود جوش تلاشهائی را جهت مرمت این مقبره انجام داده اند و از امارت اسلامی افغانستان انتظار دارند که در این کار آنها را یاری کند و امارت اسلامی هم قول یاری داد.

مسلمین لازم است در اینگونه مسائل اختلافی به منهج صحیح اسلامی برگردند و با زدودن خرافات و اشتباهاتی که عده ای از مسلمین در مساله ی قبور صالحین و زیارت قبور دارند، با صبر و حوصله و و روشنگری صحیح همچون رسول الله صلی الله علیه وسلم به اصلاح این مساله نیز بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید