بیداری اسلامی معاصر و جنبش اخوان المسلمین در بلوچستان از طلوع تا غروب (تاریخ شفاهی بلوچستان) قسمت سوم

بیداری اسلامی معاصر و جنبش اخوان المسلمین در بلوچستان از طلوع تا غروب (تاریخ شفاهی بلوچستان) قسمت سوم

✒️به قلم: محمد صدیق دهواری

🔹تحسین یاسین حسن از دعوتگران عراقی اخوان در این کلاس‌ها به‌خوبی توانست با انور دهواری که پیش‌تر با جنبش اخوان المسلمین آشنایی کاملی داشت و خود در شهرستان سراوان دارای کتاب‌فروشی بود، ارتباط برقرار کرده و سنگ بنای تشکیلات اخوان المسلمین بلوچستان ایران با همفکری و همراهی این دو؛ از اینجا آغاز گردید.

 ♦️ بعد از آن مهندس جمال از عراق و مرحوم جلال حق‌شناس رحمه‌الله از کردستان ایران در زاهدان حضور پیدا کردند و کار تشکیلاتی جماعت اخوان المسلمین را با همفکری خویش با همکاری انور دهواری ادامه دادند.

 🔶گرچه در ایرانشهر نیز با فارغ‌التحصیلی عبدالمنعم اریش از دانشگاه مدینه و بازگشت به کشور فعالیت‌های تحت عنوان اخوان المسلمین آغازشده بود- در حالی که با شاخه اصلی اخوان المسلمین ایران که زیر نظر اخوان عراق فعالیت می کرد ارتباط نداشت-

 🔸در سال ۱۳۶۸ه.ش با خروج تحسین یاسین حسن و عبدالمنعم اریش از کشور با هماهنگی انور دهواری و واحد بخش لشکر زهی دو گروه باهم ادغام شدند و به فعالیت‌های خود استمرار بخشیدند.

بااین‌حال تنها جماعتی که مورد تائید اخوان المسلمین بوده، جماعت اسلامی است. در شبه‌قاره هند (در کشورهای پاکستان، هند، بنگلادش) با فعال بودن جماعت اسلامی، اخوان المسلمین کار تشکیلاتی و تنظیمی برای شهروندان این کشورها انجام نمی‌دهد.

🔵در سال ۱۳۷۳ ه.ش. استاد محمد احمدالراشد رابط تشکیلات اخوان المسلمین ایران با مکتب ارشاد اخوان عالمی به واحد بخش لشکر زهی امیر اخوان المسلمین بلوچستان ایران دستور می‌دهد که جماعت اخوان المسلمین را در بلوچستان پاکستان راه‌اندازی نماید به دنبال آن در تابستان همان سال ایشان همراه انور دهواری سفری را به کویته مرکز بلوچستان پاکستان انجام دادند.

ادامه دارد …. ان شاء الله

دیدگاهتان را بنویسید