جایگاه تبلیغ و جنگ در راه ناسیونالیسم و قومیت گرائی در شریعت اسلام

جایگاه تبلیغ و جنگ در راه ناسیونالیسم و قومیت گرائی در شریعت اسلام

ملی گرائی و ناسیونالیسم شعاری است که کفار سکولار می خواهند به عنوان ابزار تفرق و عامل هویت بخش به مسلمین تحمیل کنند، و در برابر، اتحاد و هویت اسلامی مسلمین را نابود کنند.

رسول الله صلی الله علیه وسلم  می فرماید: يَا آيها النَّاسُ أَلَا إِنَّ رَبَّكُمْ وَاحِدٌ وَإِنَّ أَبَاكُمْ وَاحِدٌ أَلَا لَا فَضْلَ لِعَرَبِيٍّ عَلَى أَعْجَمِيٍّ وَلَا لِعَجَمِيٍّ عَلَى عَرَبِيٍّ وَلَا لِأَحْمَرَ عَلَى أَسْوَدَ وَلَا أَسْوَدَ عَلَى أَحْمَرَ إِلَّا بِالتَّقْوَى». [امام احمد و بزار آن را روايت كرده‏اند].ای مردم، پروردگار شما یکی است، پدر شما یکی است، هيچ عربي هیچ فضل و برتري بر غیرعرب ندارد، و غیرعرب نيز هیچ فضلی بر عرب ندارد، سفید فضلی بر سیاه و سیاه فضلی بر سفید ندارد مگر به واسطه‏ي تقوا».  

باز رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید که دعوت به چیزی غیر از این و دعوت به جاهلیت با دعوت به اسلام هيچ گونه همخواني‏اي با هم ندارند و می فرماید:مَنْ ادَّعَى دَعْوَى الْجَاهِلِيَّةِ فَإِنَّهُ مِنْ جُثَا جَهَنَّمَ فَقَالَ رَجُلٌ يَا رسول‏الله وَإِنْ صَلَّى وَصَامَ قَالَ وَإِنْ صَلَّى وَصَامَ» [احمد و ترمذی و ابن حبان].هر کس مردم را به جاهلیت فراخواند در آتش جهنم زانو خواهد زد. مردی گفت: ای رسول خدا اگر چه نماز هم بخواند و روزه هم بگیرد؟ فرمود: بله اگر چه نماز بخواند وروزه هم بگیرد.

رسول الله صلی الله علیه وسلم دعوت به قومیت و قوم گرائی را پليد و گنديده معرفي می کند و جابر روایت می کند: غَزَوْنَا مَعَ النَّبِيِّ وَقَدْ ثَابَ مَعَهُ نَاسٌ مِنْ الْمُهَاجِرِينَ حَتَّى كَثُرُوا وَكَانَ مِنْ الْمُهَاجِرِينَ رَجُلٌ لَعَّابٌ فَكَسَعَ أَنْصَارِيًّا فَغَضِبَ الْأَنْصَارِيُّ غَضَبًا شَدِيدًا حَتَّى تَدَاعَوْا وَقَالَ الْأَنْصَارِيُّ يَا لَلْأَنْصَارِ وَقَالَ الْمُهَاجِرِيُّ يَا لَلْمُهَاجِرِينَ فَخَرَجَ النَّبِيُّ فَقَالَ مَا بَالُ دَعْوَى أَهْلِ الْجَاهِلِيَّةِ ثُمَّ قَالَ مَا شَأْنُهُمْ فَأُخْبِرَ بِكَسْعَةِ الْمُهَاجِرِيِّ لِلْأَنْصَارِيَّ قَالَ: فَقَالَ النَّبِيُّ دَعُوهَا فَإِنَّهَا خَبِيثَةٌ.

جابر می‏گوید: همراه رسول الله صلی الله علیه وسلم به جنگی رفتیم، بسیاری از مهاجرين همراه ایشان بودند، یکی از مردان مهاجر آب دهانش را روي مردي انصاري انداخت، كه مرد انصاری را خیلی عصباني كرد، و با فریاد کردن و داد زدن از انصار کمک خواست، و مرد مهاجر هم از مهاجرین مدد طلبید، تا اینکه خبر به رسول الله صلی الله علیه وسلم رسید و ایشان هم تشریف آوردند و فرمودند: چرا به جاهلیت دعوت می‏کنید؟ سپس فرمود: چه شده است؟ جریان را تعریف کردند، رسول الله صلی الله علیه وسلم فرمود: اين گونه دعوا را رها کنید چون پليد و خبیث است.

در جای دیگری پیامبر می فرماید: إِنَّ اللَّهَ قَدْ أَذْهَبَ عَنْكُمْ عُبِّيَّةَ الْجَاهِلِيَّةِ وَفَخْرَهَا بِالْآبَاءِ مُؤْمِنٌ تَقِيٌّ وَفَاجِرٌ شَقِيٌّ أَنْتُمْ بَنُو آدَمَ وَآدَمُ مِنْ تُرَابٍ. [ابو داود و ترمذی].همانا خداوند کبر جاهلیت و افتخار به پدران را از شما دور گردانیده است، انسانها مؤمن متقي باشند يا فاجر زيانكار، همه فرزندان آدم هستند و آدم نيز از خاک به وجود آمده است».

و به کسانی که در راه قومیت و ملی گرائی می جنگند می‏فرماید: وَمَنْ قَاتَلَ تَحْتَ رَايَةٍ عِمِّيَّةٍ يَغْضَبُ لِعَصَبَةٍ أَوْ يَدْعُو إِلَى عَصَبَةٍ أَوْ يَنْصُرُ عَصَبَةً فَقُتِلَ فَقِتْلَةٌ جَاهِلِيَّةٌ[رواه مسلم].هر کس زیر پرچم گمراهي قومیت بجنگد و برای آن به خشم بیاید و بدان دعوت کند و آنرا یاری دهد و در این راه کشته شود، مرگش مرگی جاهلی است».

این پیامی برای تمام کوردها و بلوچها و عربها و فارسها و غیره است که مواظب باشند عده ای با نام قومیت و قوم گرائی آنها را در راه اهداف سکولاریستی و کفری دشمنان اسلام و مسلمین خرج نکنند.

قوم گرائی در واقع نقابی برای جا انداختن سکولاریسم و مخالفت با قوانین شریعت الله و دارالاسلام است. پس فریب شعارهای قوم گراها را نخوریم. 

دیدگاهتان را بنویسید