دارالاسلام ایران ۲۶۸ زندانی را تحویل دارالاسلام افغانستان داد

دارالاسلام ایران ۲۶۸ زندانی را تحویل دارالاسلام افغانستان داد

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رئیس کمیته انتقال محکومان دارالاسلام ایران گفت: با توجه به موافقت‌نامه انتقال محکومان بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان و با هدف کاهش هزینه‌های مادی و معنوی محکومان و خانواده‌ آنان، بیش از ۲۰۰ زندانی افغانستانی پس از گذراندن تشریفات قانونی به کشور متبوع منتقل می‌شوند.

اکنون حدود هفت هزار اتباع خارجی در زندان‌های ایران هستند که ۶ هزار و ۶۲۰ زندانی از اتباع افغانستان و بعد از آن اتباع پاکستان، عراق، ترکیه، هند و جمهوری آذربایجان بیشترین تعداد زندانی را در ایران دارد.

امروز در پانزدهم حوت ۱۴۰۱ هجری قمری در نتیجه مذاکرات و توافق دو کشور، ۲۶۸ زندانی افغان که در ایران زندانی بودند از مرز اسلام قلعه به دولت افغانستان تحویل داده شدند.
در این مراسم مولوی فضل محمد حقانی سرپرست سفارت افغانستان در تهران، مولوی محمد یوسف میستری رئیس امور خارجه در هرات، مولوی شیر احمد عمار و دیگر مقامات امارت اشتراک داشتند.
این توافق چند روز پیش در تهران با هیئتی بلندپایه به ریاست دادستان کل کشور و با حضور نمایندگان اداره کل امور خارجه و زندانها منعقد شد.


چنین اقدامات مثبتی باعث تعمیق و تقویت روابط و همکاری های دوجانبه بین دو کشور خواهد شد.


وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان از این اقدام مثبت جمهوری اسلامی ایران قدردانی می کند.

مسوولان محلی هرات می‌گویند که حکومت ایران بیش از ۵۵۰ زندانی افغان را امروز (دوشنبه) در مرز اسلام قلعه به امارت اسلامی تحویل داده است. محمد نبی خلیل، مدیر زندان هرات می‌گوید که این زندانیان به جرم‌های گوناگون از جمله قاچاق مواد مخدر در ایران زندانی بودند و به اساس توافقنامه از بند آزاد و قرار است مدت حبس باقی مانده‌شان را در زندان‌های داخل کشور سپری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *