معین سیاسی وزارت خارجه ا.ا. افغانستان: بر کشورهای ائتلاف غربی که در اشغال افغانستان دخالت داشتند واجب است که بیبه افغانستان برگردند  و در بازسازی افغانستان سهیم شوند

معین سیاسی وزارت خارجه: بر کشورهای ائتلاف غربی که در اشغال افغانستان دخالت داشتند واجب است که بیبه افغانستان برگردند  و در بازسازی افغانستان سهیم شوند

به قلم: فضل احمد هراتی

یکی از مفاد قرارداد دوحه این است که آمریکا و متحدینش از در افغانستان بیرون بروند و از پنجره دوباره وارد شوند!
شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت خارجه افغانستان خطاب به ائتلاف بین‌المللی به ریاست ایالات متحده که در افغانستان نیروی نظامی داشتند گفته است که بر این کشورها «واجب» است تا دوباره به افغانستان برگردند.

معین سیاسی وزارت خارجه طالبان در مراسمی به مناسبت بیستمین سال‌روز تاسیس شرکت هوایی کام‌ایر در افغانستان گفته است که براساس توافق‌نامه دوحه، کشورهایی که در افغانستان نیرو داشتند، «مکلف» هستند به این کشور بازگردند و در بازسازی این کشور سهم بگیرند.
استانکزی که مذاکره‌کننده ارشد طالبان در گفت‌وگوهای صلح این گروه با امریکا در دوحه بود تاکید کرده است که این گروه مسئولیت «خروج امن نیروهای خارجی را به شکل خوبی» انجام داد و اکنون مسئولیت غرب است که به وعده‌اش درباره احیای نهادها در افغانستان عمل کنند.
سخنان معین سیاسی وزارت خارجه طالبان در حالی‌است که او پیش از این نیز گفته بود: «وظیفه جهان به خصوص وظیفه امریکا است که در آبادی افغانستان سهم فعال بگیرد. طوری که در بیست سال گذشته اقتصاد ما را خراب کردند، اکنون وظیفه‌شان است تا برگردند و در بازسازی اقتصاد این کشور سهم فعال بگیرند.»

این دعوتنامه های جریان استانکزی  از اشغالگران جهت بازگشت مجدد به افغانستان بر اساس قرارداد دوحه قطر انجام می گیرد و جریانی است که در ایران به اصلاح طلب مشهور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *