شبهه : آیا جنگ حماس جهاد است و شرعی؟

شبهه : آیا جنگ حماس جهاد است و شرعی؟

به قلم: ص. عاکف

عده ای می گویند که هدف حماس تطبیق شریعت نیست و به دموکراسی و مرزبندی‌ها تسلیم‌اند و فلان.. پس جنگشان شرعی نیست!

اولا، دربارهٔ هدف شان بگویم که اسلام به ظاهر حکم می‌کند، تاکنون که حماس با تکیه بر آیات و احادیث جهاد پیش می‌روند. ما مامور به شق‌کردن قلب‌های شان نیستیم. به ظاهر شان حکم می‌کنیم که مجاهد هستند و مخلصانه خون می‌دهند.

دوما، اگر هدف آزادی فل.سط.ین باشد، جهاد نیست؟ ما دو نوع جهاد داریم، یکی جهاد دفع و دیگری جهاد طلب. آزادسازی فل.سط.ین جهاد دفع است. نخست باید اشغال‌گران را بیرون کنند. این خودش جهاد است، چه کسی این هدف را جهاد نمی‌گوید و به کدام دلیل؟!

سوما، بحث اصلی این نیست که فعلا جهاد می‌کنند یا خیر!در این هیچ‌شکی نیست که جنگ برای آزادسازی فل.سط.ین جهاد است.
اصل بحث این است که آیا جهاد شان در فل.سط.ین محدود می‌ماند یا که به پشت مرزها نیز می‌اندیشند؟
اسلام بر حال مردم حکم می‌کند، نه آیندهٔ آنان. آینده را می‌گذارد تا بیاید. پایان هیچ فرد و جماعتی را ما نمی‌توانیم مورد قضاوت قرار بدهیم. فعلا که هنوز کار به جایی نرسیده است. یگانه آرمان فعلی همگی، آزادی قدس است. بعدا اگر توانی بود؛ اما باز هم پشت این مرزها ماندند، بحث به میان می‌آید. حتا اگر فعلا چنین تصریحاتی هم داشته باشند که ما تنها و تنها به آزادی قدس فکر می‌کنیم، نه بیش‌تر؛ باز هم در قدم نخست این تصریحات اعتباری ندارد و ممکن است بعدا این تصمیم‌ها عوض شود. و در قدم دوم، آزادی قدس خودش کار اندکی نیست، خودش به تنهایی خود جهادی بزرگ است. این‌که بعدا از جهاد دست می‌کشند و فراتر از مرزها نمی‌روند، چیزی است که جهاد امروزی شان را باطل نمی‌کند و منهج شان را با ما متفاوت نمی‌کند. نمی‌شود بگوییم حرکت جهادی نیست. فعلا که به چشم سر می‌بینیم سرگرم جهاد دفع هستند.

چهارما، مسئلهٔ تطبیق شریعت، به تمکین بستگی دارد. آنان هنوز در هیچ منطقه‌ای به تمکین نرسیده‌اند. اگر به تمکین رسیده بودند، فعلا در غزه محاصره نمی‌بودند. هر وقت به تمکین رسیدند و باز هم شریعت را تطبیق نکردند، حرف خواهیم زد.

و هیچ‌کدام این‌ها، به اختلاف در منهج عقیدتی نمی‌انجامد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *