یادداشتی بر جوابیه روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح در خصوص نوشتاری تحت عنوان” حماس؛ نزدیک ترین جنبش به خط اصیل اخوان المسلمین در مسئله فلسطین”

یادداشتی بر جوابیه روابط عمومی جماعت دعوت و اصلاح در خصوص نوشتاری تحت عنوان” حماس؛ نزدیک ترین جنبش به خط اصیل اخوان المسلمین در مسئله فلسطین”

به قلم: محمد صدیق دهواری

بسم الله الرحمن الرحیم
در یادداشت «حماس، نزدیک ترین جنبش به خط اصیل اخوان المسلمین» رویکرد اخوانی های ایران به صورت مجزا مورد بررسی قرار گرفت که واکنش جماعت دعوت و اصلاح را در پی داشت، اما باید دانست که حزب دعوت و اصلاح در داخل کشور خود را جریانی مستقل از اخوان، اما در خارج از کشور خود را نماینده اخوان المسلمین معرفی می کند. ای کاش همچون حماس، علی‌رغم همه رنج‌ها و سرکوب‌ها، ترورها و تبعیدها، هرگز انتساب خود به اخوان المسلمین را انکار نمی کرد و همچون حماس با افتخار دربند اول اساسنامه خود، پس از اعلام موجودیت، خود را جنبشی منتسب به اخوان المسلمین عنوان می‌کرد.

انتظار می رفت جماعت دعوت و اصلاح در بیانیه خود به مسجدالاقصی و قدس شریف اشاره کند تا متمایزدهنده با صدها بیانیه آزادی خواهان در جهان باشد، اما بیانیه حزب دعوت و اصلاح هیچ اشاره‌ای به حماس و فرزندان امت اسلامی و جان‌فشانی و پهلوانی‌ها آنان نکرده است.

در جوابیه حزب دعوت و اصلاح از همایشی در استان سیستان و بلوچستان سخن گفته شده است، اما برنامه مذکور تنها با حضور بیست و دو نفر از اعضای جماعت دعوت و اصلاح شعبه ایرانشهر و سراوان(بقیه شرکت کنندگان را نمازگزاران مسجد و جمع اندکی از عموم مردم که حضور یافته بودند)در مسجد صدیق اکبر برگزار گردید. کیفیت برگزاری این نشست نیز با اطلاعیه ای در مساجد و شبکه های اجتماعی شهرستان سراوان همراه بود که در آن هیچ نامی از جماعت دعوت و اصلاح برده نشده بود.

نگارنده بر این باور است آنچه منجر به صدور مواضع این چنینی از جماعت دعوت و اصلاح می شود، غلبه جریانی خاص در جماعت است که اهتمام لازم را به ارزش‌های اسلامی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *